10/07/2015

Sztukateria we wnętrzach - Interior molding

   Elementy dekoracyjne ścian, czyli tak zwana sztukateria, kojarzą mi się głównie ze stylem angielskim, francuskim i amerykańskim. Czyli z tymi, które lubię najbardziej i najczęściej skupiam na nich uwagę. Sztukateria jest ich znakiem rozpoznawczym. Można ją stosować od podłogi, aż po sufit zarówno we wnętrzach jak i na elewacji zewnętrznej. Moim zdaniem nie ma nic piękniejszego niż te dodatki, których wcale nie musi być wiele, aby dodać wnętrzom elegancji i sprawić żeby były w stu procentach wykończone. To taka przysłowiowa wisienka na torcie lub kropka nad "i", jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Niedawny remont kuchni moich rodziców zakończyliśmy zamontowaniem białych, szerokich listew przypodłogowych w kolorze starej bieli, ponieważ taki kolor mają meble. Efekt jest znakomity i tylko czekam, aż rodzice wymienią listwy w całym domu. Jest to przykład niewielkiej zmiany, która robi dużo dla wnętrza.

   Nazywam je ogólnie elementami, ale tak naprawdę każdy z nich ma swoją nazwę. Sama nie wiedziałam, że jest ich aż tak wiele. Warto poznać większość z nich, żeby wiedzieć w jaki sposób i w których miejscach użyć ich do wykończenia wnętrza oraz jak je ze sobą skomponować. W tym linku znajdziecie słownik z opisem poszczególnych elementów: ELEMENTY ARCHITEKTONICZNE 

  Zdobią podłogę, ściany, drzwi, okna, kolumny i przejścia miedzy pomieszczeniami. Niektóre posiadają proste kształty lub delikatne zdobienia i wcięcia, a inne, bogato zdobione, są niemal dziełem sztuki. Ich wybór należy uzależnić od charakteru, jaki chcemy nadać wnętrzom lub elewacji. Ja z pewnością wybiorę w przyszłości te prostsze formy, podążając za dewizą Coco Chanel "Mniej znaczy więcej" ;)   Najprostszą i najbardziej popularną formą takiego wykończenia są obecnie listwy przypodłogowe. I bardzo mnie cieszy, że w marketach budowlanych i innych sklepach (w tym internetowych) spotykam ostatnio właśnie takie jak lubię, czyli białe i wysokie, z frezami. Mają różne kształty, ale nawet te najprostsze dodają wnętrzu czegoś niezwykłego. Taka wyrazista linia rozdziału podłogi i ścian sama w sobie stanowi dekorację wnętrza. Listwy przypodłogowe są stosunkowo tanie i na przykład taką z płyty MDF, długości 2,5 m można kupić za 25 zł. Idąc za ciosem, możemy przyozdobić dolną część ściany lub nawet całą wysokość ściany tak zwaną lamperią, panelami ściennymi lub boazerią angielską, które również występuje w wielu wzorach i kolorach. Jest to dużo droższa inwestycja niż listwy, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy kupić gotowe panele ścienne. Ale jeśli jesteśmy kreatywni, mamy zdolnego fachowca od wykończeń, albo stolarza, to wtedy sprawa jest o wiele prostsza i koszty o wiele niższe, ponieważ możemy we własnym zakresie wykonać takie elementy z drewna lub płyt kartonowo-gipsowych. Biorąc pod uwagę cenę niektórych gotowych elementów, warto zastanowić się nad takim projektem DIY i stworzyć niepowtarzalną lamperię, pilastry, wieńce nad drzwi i okna, a nawet gzymsy. 

   Bardzo podobają mi się takie elementy, które zdobią zabudowę mebli kuchennych, kominków lub regałów. Uniwersalność ich zastosowania jest niekwestionowanym atutem i daje wiele możliwości w kreowaniu wnętrza. 
install crown moulding on your cabinets:
Four historically accurate molding styles, compared side by side by WindsorONE, via Flickr:
źródłoneed to find art to display on our paneled white walls. also like the idea of putting some sconces on the wall.:


  Oczywiście ceny gotowych elementów są bardzo rozbieżne zależą głównie od materiału z jakiego są wykonane. Dostępne są elementy drewniane, z płyty MDF, z tworzywa sztucznego, gipsowe lub ze styropianu. Można upolować je w takim zakresie cenowym jaki nam odpowiada, ale trzeba trochę poszukać i liczyć się z tym, że bardzo niska cena może wpływać na jakość wyrobu. Ja wolę tradycyjne zakupy w sklepach stacjonarnych, ponieważ mogę na własne oczy ocenić zakupowany towar, ale wybór w sklepach internetowych jest chyba dużo większy. Znalazłam kilka linków do sklepów, w których do wyboru mamy szeroką gamę gotowych elementów. 


   DIY: Panel Wainscoting Something to do in dining room?:
źródłoDIY Board and Batten-Master Bedroom - Find it, Make it, Love it:
źródłoEat. Sleep. Decorate.: Adding Character to your home {Molding}:
źródło


   Mam też tradycyjnie kilka propozycji wnętrz wykończonych sztukaterią. Czy nie sądzicie, że takie panele dekoracyjne wyglądają niesamowicie?Bright whites, slouchy linens, grey touches & splashes of dark.:

#onekingslane #designisneverdone:
There's just something I love about grey walls.. ♡:
źródłoNewport Beach Home Tour: http://www.stylemepretty.com/living/2014/04/29/newport-beach-home-tour/ | Photography: Esther Sun - http://www.esthersunphoto.com/:
źródłoPerfect way to end the backsplash where the cabinet ends but the wall doesn't!:
źródło
ELEGANT WHITE LIVING ROOM............ZsaZsa Bellagio – Like No Other: At Home & Elegant:
źródłoMake a farmhouse window - add window trim to beef up a plain window with no miter cuts in sight! via http://www.funkyjunkinteriors.net/:
źródłoRemoving drywall and putting in a handy storage shelf. Another good idea if space is sort of tight and you want to display things instead of using a curio cabinet. You could add a door/doors if you wanted the items protected.:
źródłoGray Paint Color Ideas. Similar Gray Paint Color: "Benjamin Moore Storm AF-700" #GrayPaintColor:
źródło
Wow, I want this molding in my house. The arches look so elegant and the paneling for the staircases is just perfect.:
źródłoLove the wooden floor:
źródłoAdding a dark gray accent wall and board and batten to the master bedroom creates something amazing. #DIY #accentwall:
źródłoRemodelaholic | 25+ Lovely Entries and Staircase Remodels:
źródłoThe door color, wall color, black framed chandeliers, molding around coves, heck EVERYTHING:
źródłoA tutaj znalazłam kilka metamorfoz z zastosowaniem właśnie takich ściennych elementów dekoracyjnych. Najlepszy obraz mamy wtedy, kiedy widzimy efekt PRZED i PO. I często nie musi to być duża zmiana, żeby efekt był zaskakujący. Dla mnie rewelacja.


Making over stairs >> WOW! What a stunning difference!:
źródłoCloset make-over. Also check out: http://howfantasticblog.com/2014/06/02/closet-makeover-cutting-attaching-crown-moulding/:
źródło
#3. Add molding and paint to your front door! ~ 17 Impressive Curb Appeal Ideas (cheap and easy!):
źródłoMaking Your Doors Pretty With Molding (and a How-to):
źródłoDIY Paneling on the cheap - love this look!...probably one of the best tutorials I have seen:
źródłoDIY Door Trim Tutorial - Dream Book Design:
źródło   Do białej sztukaterii możemy dobrać każdy kolor i nawet te ciemniejsze odcienie wyglądają przy niej dobrze. A sztukateria w kolorze szarym czy beżowym świetnie komponuje się z białymi ścianami. Jedno jest pewne, wnętrza z pewnością zyskają na wyglądzie, kiedy dopełnimy je właśnie takimi elementami dekoracyjnymi.  


   
   
POZDRAWIAM,
Sylwia


3 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Sztukateria to jeden z moich ulubionych elementów dekoracyjnych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów.

   Usuń
 2. Uwielbiam wnetrza, w których została zastosowana sztukateria. Wnętrza mają wtedy wyjątkowy klimat.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdą motywującą opinię :)