8/30/2016

KSIĄŻECZKI NA PÓŁECZKI część 2 Beatrix Potter


Beatrix Potter to jedna z najbardziej znanych autorek literatury dziecięcej i jednocześnie jedna z moich ulubionych. Jej historyjki przenoszą małego czytelnika w świat wyobraźni, gdzie zwierzątka takie jak króliki, myszki, wiewiórki czy kaczki przeżywają niezwykłe przygody, a każda z nich, nawet po licznych perypetiach, kończy się szczęśliwie. Historie i wierszyki tej autorki obfitują zarówno w pomyślne, jak i niebezpieczne sytuacje, które często uświadamiają dzieciom na czym polegają zagrożenia dnia codziennego. Oczywiście powstawały około sto lat temu, więc życia i przygód małych zwierzęcych bohaterów nie możemy przenieść bezpośrednio na życie obecnych dzieci, ale w gruncie rzeczy dzieciństwo jest dzieciństwem, pokusy są pokusami, a ciekawość jest ciekawością, więc możemy uznać, że morały płynące z opowieści są jak najbardziej aktualne. 
  
Ja uwielbiałam czytać w dzieciństwie powiastki Potter. Przede wszystkim ze względu na cudowne ilustracje, którym mogłam przypatrywać się godzinami. Rysunki w tak doskonały i przyjazny sposób przedstawiały świat bohaterów, że miałam ochotę zamieszkać razem z nimi ;) Cudowne były te stare wydania... Ale i obecnym nie brakuje tamtego uroku. Większość opraw ozdobiona jest przepięknymi pastelowymi, delikatnymi akcentami kolorami. Aż chce się je wyeksponować na samym przodzie kolekcji książeczek. Bardzo cieszy mnie ta kontynuacja subtelnej grafiki, charakterystycznej dla angielskich wydań literatury dziecięcej. Obecnie, choć książek jest na rynku całe mnóstwo, większość posiada krzykliwą i mało przemyślaną pod kątem dzieci kolorystykę oraz grafikę. Może wydawać się to dziwne, ale ja w pierwszej chwili zwracam uwagę właśnie na okładkę i ilustracje. Oczywiście mamy na półeczkach i takie eksplodujące kolorami, głównie ze względu na cenę i ogólną dostępność, ale kiedy szukam książki, która ma stać się na prezentem i chciałabym, aby były to na przykład wiersze Brzechwy, to szukam dotąd aż znajdę tę odpowiednią, wyjątkową i piękną. To wiąże się często z odpowiednio wyższą ceną, ale warto wtedy dopłacić i mieć satysfakcję zdobywcy i szerzyciela dobrego gustu ;)  

Wracając do tematu, wnętrze książek nadal posiada genialne rysunki Beatrix Potter, która doskonale wiedziała jak powinny wyglądać ilustracje dla dzieci, które je zaciekawią, zainspirują i pobudzą wyobraźnię. Ostatnio, w księgarni, zatrzymałam się na dłużej, żeby popatrzeć na te urocze buźki królików i myszek. Po latach nadal robią na mnie wrażenie. Myślę, że i Uli przypadną do gustu. Kolejna podróż do Polski musi więc zaowocować w kupno kilku pozycji.

Jeśli macie chęć, aby sprawdzić cenę książeczek Beatrix Potter i dowiedzieć się, gdzie można je kupić dodałam pod spodem linki z adresami. Są to sklepy Matras i Świat Książki, ale wiem, że są dostępne również w Empiku.
   
 W dzisiejszych książkach i filmach animowanych dla dzieci jest coraz więcej przemocy oraz złych emocji, dlatego warto czasami wrócić do tych dawnych autorów, aby przenieść nasze pociechy choć na chwilę w krainę łagodności. To z pewnością będzie dla nich udana podróż :)POZDRAWIAM SERDECZNIE,
Sylwia

2 komentarze:

Dziękuję za każdą motywującą opinię :)